Ucraina - România Prezentare generală a pregătirii meciului pentru Euro 2016

românia

Duminică, 29 mai, naționala Ucrainei a jucat un amical cu echipa României.

Antrenorul principal al echipei noastre, Mihail Fomenko, a eliberat de la începutul meciului echipa principală, lăsându-i pe rezerviști pe bancă.

Naționala Ucrainei a atacat foarte mult din prima repriză, dar în etapa finală le-a lipsit o pasă precisă. România, care a acționat mai mult pe contraatacuri, după una dintre tăierile ucrainenilor, a efectuat un atac productiv. În minutul 23 al întâlnirii, Torje, după o reducere la Kesher, a trimis mingea în plasă cu o lovitură puternică din afara suprafeței de pedeapsă.

Naționala Ucrainei, după ce a primit un gol, a continuat să atace și la finalul primei reprize a reușit să egaleze scorul. Shevchuk de pe flancul stâng a șutat în suprafața de pedeapsă a adversarilor, după care Zozulya, într-o săritură, punând piciorul înainte, a trimis mingea în poartă.

Pentru a doua repriză, Mihail Fomenko a lansat patru jucători noi: Kuchera, Seleznev, Butko și Zinchenko. Odată cu eliberarea acestor jucători pe teren, naționala Ucrainei a început să joace mai eliberată, iar atacurile echipelor noastre au devenit și mai periculoase.

În minutul 48, înlocuitorul Zinchenko a pus Ucraina în avantaj, mergând unu la unu cu portarul. În minutul 55 al întâlnirii, Yarmolenko din flancul drept a șutat în suprafața de pedeapsă la Konoplyanka și acesta din urmă a trimis cu precizie mingea în plasă. Și cinci minute mai târziu, Yarmolenko însuși a marcat un gol, care a transformat un unu-la-unu cu portarul.

Cu scorul 4:1, echipa ucraineană a încetinit, dând inițiativa României. Adversarul a profitat de acest cadou și înainte de fluierul final a semnat de două ori golul lui Andriy Pyatov.

În minutul 75, Alibek a tras dintr-o lovitură liberă de jos exact în colțul apropiat, iar 10 minute mai târziu, și Stancu a șutat în colțul apropiat, dar deja din teren, a stabilit finalascor în meci - 3:4.

România -Ucraina 3:4Goluri: Torzhe, 23, Alibek, 74, Stanciu, 85 - Zozulya, 43, Zinchenko, 48, Konoplyanka, 54, Yarmolenko, 59

Ucraina: Pyatov - Fedetsky (Butko, 46), Rakitsky, Khacheridi (Kucher, 46), Shevchuk (Karavaev, 71) - Pescuit (Zinchenko, 46), Stepanenko, Sidorchuk (Rotan, 67) - Yarmolenko , Linnet - Zozulya (Seleznev, 46)