Vityaz și Arsenal-2 au jucat la egalitate într-un meci luminos - Football Club Vityaz Podolsk

Echipele au încântat publicul cu o abundență de goluri marcate, dar cel mai puternic nu a fost dezvăluit.

Deja în minutul doi al meciului, portarul nostru Andrei Zaitsev a intrat în joc, respingând cu încredere un șut bun din atacantul oaspeților. Și, în general, Arsenal-2 nu a ezitat deloc să atace, deși astfel de momente periculoase la porțile echipei noastre nu au mai apărut după aceea multă vreme. Vityaz a răspuns cu o lovitură periculoasă de cap a lui Alexei Baev pe lângă poartă, iar în minutul 15 al meciului, puțin curios a deschis scorul. Apărătorul oaspeților, întrerupând transferul de pe flanc, a tăiat fără succes mingea spre poartă, a lovit bara, iar Evgeny Voronin, care a terminat primul, a lovit cu calm poarta la propriu de la un metru distanță. Câteva minute mai târziu, o altă pasă de pe flancul drept a fost închisă de Alexander Podymov, portarul oaspeților făcând față amenințării. În ajutorul standardelor au venit și oaspeții. La mijlocul reprizei, oaspeții au câștigat un corner, apărarea noastră a făcut față primului serviciu, dar mingea a revenit pe flanc, urmat de al doilea serviciu, care a fost închis de fundașul oaspeților Janis Linda și a egalat. Și chiar înainte de pauză, Aslanbek Sikoev a închis serviciul dintr-o lovitură liberă.

Începutul reprizei secunde s-a dovedit a fi activ de ambele părți, dar aproape fără momente periculoase. La unul dintre atacuri, jucătorii și suporterii echipei noastre la unison au cerut o lovitură de pedeapsă, dar arbitrul a ignorat episodul. Pe de altă parte, Vityaz a transformat aproape primul său moment - Anton Novikov, care s-a alăturat atacului, și-a depășit adversarul și a închis pasa de pe flanc. Vityaz a continuat să atace, dar ca urmare, într-unul dintre contraatacuri, a băgat mingea în propria plasă, Aslanbek Sikoev sa ocupat singur de aproape toată apărarea echipei noastre și a șutat în opoziție cu portarul. Câteva minute mai târziu, oaspeții au efectuat un alt contraatac, care a fost completat cu o lovitură precisă de recent eliberatul.ca înlocuitor Alexander Zharinov - 4:2 în favoarea oaspeților. Vityaz nu a cedat și a câștigat rapid un gol, grație unui șut magnific al lui Alexei Baev de la 18 metri. Și chiar la sfârșitul timpului regulamentar al meciului, jucătorii supleanți ai echipei noastre au creat un alt gol - Maxim Sopin a luat mingea pe flanc, a fugit de doi adversari și a introdus în suprafața de pedeapsă pentru Ruslan Shonia. Atacantul nostru a mânuit mingea și a marcat primul său gol de când a revenit la echipă. În ultimele secunde ale meciului, Vityaz a câștigat o lovitură liberă periculoasă, din păcate, mingea după șutul lui Denis Anisimov a trecut pe lângă poartă.

Aproape toți adversarii echipei noastre în lupta pentru locurile pe podium au pierdut și ei puncte, așa că șansele lui Vityaz de a ocupa un loc pe podium sunt încă foarte bune. În runda următoare, echipa noastră îl va găzdui pe Chertanovo la Podolsk, întâlnirea va avea loc pe 13 mai, meciul începe la ora 15:00.