Premii de stat
kanaeva

Conţinut

ascensiune

Urcarea lui Kanaeva pe podiumul de seniori nu a fost ușoară din cauza faptului că România are un număr mare de gimnaste talentate. De la sfârșitul Jocurilor Olimpice din 2004, unde Kabaeva și Chashchina au câștigat aur, respectiv argint, Vera Sesina și Olga Kapranova și-au început ascensiunea și au devenit lideri în gimnastica ritmică din România. Din moment ce Kabaeva a continuat să cânte,pur și simplu nu era loc pentru Kanaeva în echipa națională. Dar a continuat să muncească din greu și norocul i-a zâmbit în 2007. În vara anului 2007, era deja cunoscută componența echipei naționale a României pentru Campionatul European de la Baku - Kabaeva, Sesina, Kapranova. Dar, după o accidentare gravă, Alina Kabaeva a părăsit echipa. Pentru a o înlocui pe Kabaeva, Wiener a ales-o pe Kanaeva și i-a încredințat un singur articol - panglica. În ciuda apariției ei trecătoare pe covor, Kanaeva nu și-a dezamăgit antrenorii și fanii. Evgenia a câștigat aurul în finala panglică și în proba pe echipe. Câteva luni mai târziu, a câștigat aurul la Campionatele Mondiale de la Patras, Grecia, în proba pe echipe.

Sezonul olimpic

Toate cele patru programe de la Jocurile Olimpice din 2008 (cerc, crose, frânghie și panglică) au fost concepute având în vedere o complexitate ridicată, gândite muzical și i-au dezvăluit personalitatea. Unul dintre programe - o bandă - a fost compilat sub versiunea originală a „Nopților Moscovei”, interpretată la pian. Kanaeva a început sezonul 2008 în umbra lui Sesina, Kapranova și actuala deținătoare a titlului de campioană mondială Anna Bessonova. Cu toate acestea, până la mijlocul primăverii a reușit să depășească toate obstacolele și să câștige campionatul absolut la toate etapele Grand Prix-ului și Cupelor Mondiale și să câștige titlul de campioană absolută a României. La Campionatele Europene de la Torino, Italia, nu a mai fost înscrisă ca rezervă, ci a fost membră cu drepturi depline a naționalei României. Ea le-a depășit pe Bessonova și Kapranova, obținând note mari și a câștigat titlul de campioană europeană. Până atunci, Wiener o considera deja pe Kanaeva principala concurentă pentru participarea la Jocurile Olimpice, urmată de Kapranova și Sesina. Ulterior, Viner a decis ca Kanaeva și Kapranova să reprezinte România la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Kanaeva eracel mai tânăr dintre toți finaliștii la competițiile de gimnastică ritmică de la Jocurile Olimpice. În același timp, ea a fost cea mai colectată și a făcut cele mai puține greșeli. Ea a spus: „Olimpiadiile nu sunt ca alte competiții. Este nevoie de concentrare totală asupra ta, asupra covorului și asupra obiectului. Nimic altceva nu poate fi distras. Mi-am spus că totul va fi bine și că nu am de ce să-mi fac griji.” În urma acestei atitudini, Kanaeva a câștigat Jocurile Olimpice cu un scor perfect de 75,50 puncte, învingând-o pe cea mai apropiată rivală a ei Inna Zhukova din BeloRomânia cu 3,50 puncte. Potrivit lui Viner, ceea ce Kanaeva a obținut câștigând cu o marjă uriașă nu va fi ușor de repetat pentru niciuna dintre gimnaste în viitorul apropiat.

La Jocurile Olimpice de vară de la Londra, ea a devenit de două ori campioană olimpică.

În total, ea a primit 116.900. Evgenia a devenit prima campioană olimpică de două ori la gimnastică ritmică.

titular de record

Pe covor și nu numai

Succesul Evgeniei Kanaeva în gimnastică ritmică a continuat tradiția școlii din Omsk pentru pregătirea gimnastelor. Evgeniei nu-i place să fie comparată cu alți sportivi. Într-un interviu, ea a spus că trăiește pentru azi și victoriile o motivează doar să obțină rezultate și mai bune. Potrivit Elenei Arais, Kanaeva trăiește după principiul „căzut sau plecat”, care o deosebește de alte gimnaste. Pentru Kanaeva, atât victoria, cât și înfrângerea servesc drept lecție: „După ce a câștigat, cel mai important lucru este să nu cedezi emoțiilor și să stai pe picioare, să continui să lucrezi și să te bucuri de viață. Viața unui sportiv nu este doar câștigătoare, ci și un sportiv adevărat trebuie să poată pierde”, spune ea. Gimnasta și-a ascultat mereu antrenorii, dar și-a exprimat și preferințele la compilarea programelor, eai-a plăcut să învețe elemente noi și să încerce stiluri noi. Pentru ea, principalul lucru în gimnastică nu sunt punctele primite pentru spectacole, ci reacția publicului din sală.

Potrivit lui Shtelbaums, Kanaeva, care a studiat la Universitatea de Stat de Cultură Fizică și Sport din Siberia, are toate elementele pentru a deveni un bun antrenor de gimnastică ritmică. Potrivit mamei Svetlanei, sportiva a acordat o mare importanță antrenamentului, pentru care toți premiile ei au fost puse deoparte. Evgenia însăși a spus că, la sfârșitul carierei sale sportive, ar dori să învețe să deseneze, să cânte la pian și, de asemenea, să învețe o limbă străină, în special engleza, și să stăpânească un computer.

XXX Jocurile Olimpice de vară. Londra, Marea Britanie.

1. Singurul campion olimpic de două ori din istoria individuală.

1. La cea de-a 29-a ediție a Campionatului Mondial de gimnastică ritmică de la Ise, Japonia, Evgenia Kanaeva a stabilit un record câștigând 6 medalii de aur din 6 posibile. Astfel, ea a devenit prima gimnastă din istoria gimnasticii ritmice care a obținut un astfel de rezultat la un singur Campionat Mondial de gimnastică ritmică.

Al 31-lea Campionat Mondial de gimnastică ritmică, Montpellier, Franța, 2011

1. Ea a repetat recordul Mariei Petrova și Mariei Gigova, care au câștigat trei titluri de campioană la rând în 1993/1994/1995 și, respectiv, în 1969/1971/1973.
  2. Ea a devenit prima campioană din istoria gimnasticii ritmice, care a ocupat singură treapta cea mai înaltă a podiumului timp de trei ani la rând. Petrova și Gigova au împărțit primul loc cu alte gimnaste.
  3. A doua oară a câștigat șase din cele șase medalii de aur posibile, repetându-și astfel pe a eirecord.
  4. Pentru prima dată în istorie, a devenit o gimnastă care a câștigat aurul la toate probele (frânghie, cerc, minge, crose și panglică).
  5. Ea a repetat realizarea Mariei Petrova în cerc: ambele au câștigat trei medalii de aur la Campionatele Mondiale.
  6. Ea a repetat succesul Ekaterinei Serebryanskaya și Lilia Ignatova în minge: toți au câștigat trei medalii de aur la campionatele mondiale.
  7. Ea a devenit singura din istoria gimnasticii ritmice care a câștigat 17 medalii de aur la campionatele mondiale.